"Żona wyklęta. Kobieta, która kochała żołnierza niezłomnego", Anna Śnieżko, Znak Horyzont, 2018

W pierwszej chwili można pomyśleć, że to „kolejna nudna biografia”, napisana w oparciu o relacje świadka wydarzeń rozgrywających się w Polsce po zakończeniu II wojny światowej… Nic bardziej mylnego!

Anastazja Glinicka była jeszcze nastolatką kiedy poznała „Pilota”, swoją jedyną i prawdziwą miłość. Oficjalnie nie mogli się spotykać, ponieważ Władysław Grudziński „Pilot” był partyzantem, a na dodatek współtowarzyszem broni w oddziale „Roja” (Mieczysława Dziemieszkiewicza). Ukrywali swoją miłość przed władzą i konfidentami. Planowali wspólną przyszłość, marzyli, że kiedyś prześladowania partyzantów się skończą. Byli młodymi ludźmi, których zaskoczyła miłość. Niestety nie dane było im doczekać wspólnie sędziwej starości…

Książka opowiada o losach Władysława Grudzińskiego („Pilota”), jego dzieciństwie i młodości, o wstąpieniu do partyzanckiego wojska i współtowarzyszach broni. To także opowieść o walkach z nowym ustrojem Polski, akcjach likwidacyjnych, aresztowaniach i wszechobecnym strachu. Wspomniana jest tam również młodość Anastazji, która była jeszcze dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Dziewczyna widziała na własne oczy okrucieństwa, które zgotowali Polakom najpierw Niemcy, a później Sowieci. Przede wszystkim jest to jednak historia o niezwykłej miłości, potajemnych spotkaniach kochanków, obietnicach i wspólnych planach, które przerwała tragiczna śmierć Władka.

Historia tego niezwykłego człowieka i jego ukochanej, ujrzała światło dzienne dopiero po siedemdziesięciu latach! W obawie przed restrykcjami, Anastazja nie ośmieliła się wyznać prawdy wcześniej.

Od pierwszej strony wkraczamy w niezwykły, a zarazem brutalny, powojenny świat. Każda kartka przynosi nieoczekiwany zwrot akcji, a emocje jakie wybudzają opisy wydarzeń, pozostają z nami na długo. Publikacja ma formę pamiętnika, w którym nie tylko odtworzone zostały wydarzenia tamtych lat, ale także znajdują się zdjęcia bohaterów, dokumentów wojskowych, czy aktów prawnych.

Powieść jest bardzo interesująca, czyta się ją z zapartym tchem. Wydarzenia, które rozgrywają się w czasach komunizmu, opowiedziane przez młodziutką dziewczynę, wzbudzają wielkie emocje i skłaniają do myślenia. Śmierć partyzantów, aresztowania osób pomagającym żołnierzom, pobyt Anastazji w więzieniach i brutalne przesłuchania dziewczyny będącej w ciąży zostały opisane w niezwykle realistyczny sposób.

To obowiązkowa pozycja dla miłośników biografii, a także pasjonatów i osób zainteresowanych historią Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.