Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA

"Arka czasu czyli Wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz", Marcin Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik, 2015

„Arka czasu” to magiczna opowieść o sile miłości i przyjaźni, o strachu, dziecięcych marzeniach i niezliczonych przygodach. Najważniejszym przesłaniem, które niesie, jest pamięć o przeszłości, która ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Warto pamiętać o tym co wydarzyło się kiedyś, żeby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów...

W 1942 roku w Warszawie istniała Dzielnica – getto. Było to miejsce w którym przetrzymywano podczas II Wojny Światowej osoby żydowskiego pochodzenia. Znalazł się tam również dziewięcioletni Rafał wraz ze swoim Dziadziem, utalentowanym skrzypkiem. Nieśmiały, aspołeczny chłopiec uwielbia czytać książki, a jedynym miejscem w Getcie, do którego może chodzić sam, jest biblioteka. Pewnego dnia pani bibliotekarka podsuwa mu do przeczytania „Wehikuł czasu” H. G. Wellsa. Chłopca bardzo zaintrygowała wizja świata z przyszłości oraz bohaterowie książki, Elojowie i Morlokowie. Gdy ulica, na której mieszka Rafał, zostaje wyłączona z terenu getta, obaj z dziadkiem muszą wyprowadzić się z wcześniej zajmowanego mieszkania. Udaje im się znaleźć nowe, ale starszy pan zdaje sobie sprawę, że likwidacja getta to tylko kwestia czasu. Postanawia sprzedać skrzypce, a za zdobyte pieniądze pokryć koszty ucieczki Rafała z Dzielnicy. Niestety, docelowa kryjówka chłopca zostaje odkryta, a on trafia do warszawskiego zoo. Ogród ma być jego tymczasowym azylem. Po kilku dniach wychodzi ze swojej kryjówki i przemierzając uliczki zoo, w zaroślach odkrywa tajemniczą machinę. Po oględzinach pojazdu, chłopiec zdaje sobie sprawę, że to wehikuł czasu opisany w książce Wellsa. Chcąc uciec przed zbliżającymi się niemieckimi żołnierzami, wyrusza w podróż w przyszłość. Ląduje w warszawskim ogrodzie zoologicznym w 2013 roku. Zaprzyjaźnia się tam ze swoją równolatką Aśką, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku, traci przytomność i budzi się znów w roku 1942. Odnajdują go Lidka i Emek, którzy już dłuższy czas ukrywają się w zoo. Pomagają Rafałowi powrócić do zdrowia, razem przeżywają kilka niezwykłych przygód, a także budują arkę, którą zamierzają uciec aż do Gdańska. Czy im się to uda? Czy Rafał odnajdzie Dziadzia? Czy podróże w czasie są możliwe? O tym przekonajcie się sami.

Marcin Szczygielski w bardzo przystępny sposób ukazał realia życia ludzi przebywających w getcie, warunki w jakich przyszło im mieszkać, jedzenie, które było ciężkie do zdobycia, a także postawy Żydów, Niemców i Polaków.

Dokładne opisy wędrówki Rafała do biblioteki oraz trasy ucieczki za mury getta, sprawiają, że człowiek zatapia się w lekturze i przeżywa każdy krok chłopca...

Książka jest bardzo wciągająca, skłania do refleksji. Słowa są wyważone, a każde z nich emanuje emocjami.

Ciekawostką zachęcającą do lektury jest również obsadzenie prawdziwych postaci na kartach powieści, np. Stella, dziewczyna, która pomaga uciec Rafałowi z getta, wzorowana jest na postaci Stefanii Grodzieńskiej.

Publikacje dla dzieci o holokauście zawsze wzbudzają wiele kontrowersji, jednak ta w delikatny sposób opowiada o trudnym losie żydowskich dzieci podczas II Wojny Światowej.

 

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.