Na jasno zielonym tle u góry napis AKADEMIA WARTOŚCI, pod nim, na środku obrys dwóch zwróconych do siebie głów wypełnionych kolorowymi książkami, na dole napis RELACJA Z DRUGIEGO WYKŁADU.

„Ekologia: ideologia, moda, konieczność” - relacja z drugiego wykładu „AKADEMII WARTOŚCI”

21 lutego 2022 roku odbył się drugi z sześciu wykładów, zaplanowanych w ramach „AKADEMII WARTOŚCI”.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy naszej Biblioteki z Instytutem Filozofiii Akademii Ignatianum jest uwrażliwienie odbiorców na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka.

Tym razem wykład został przygotowany przez o. dr. Jacka Poznańskiego SJ – Dyrektora Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. W wystąpieniu pt. Ekologia: ideologia, moda, konieczność” Prelegent podjął próbę krytycznej oceny kilku typów podejść do tematu ekologii, wskazał na ich poszczególne elementy oraz podkreślił wymiar aksjologiczny. O. dr J. Poznański dowodził, że istnienie kryzysu ekologicznego wywołuje liczne kontrowersje. Dlatego też, jedni z nas postrzegają ekologię, jako modę, która przeminie, inni zarzucają, że to kolejna ideologia, jeszcze inni twierdzą, że zaangażowanie się w jej kwestie to być, albo nie być ludzkości. W złożonym problemie istotne jest zwrócenie uwagi na nieporozumienia znaczeniowe wokół samego terminu „ekologia”, fakty odkrywane naukowo, wielość nurtów teoretycznych i praktycznych podejść do ochrony przyrody i klimatu. Niewątpliwie istotną rolę stanowią również preferencje dla różnego rodzaju wartości i ich wzajemne interakcje, które bywają często konfliktowe - wartości humanistyczne, etyczne, społeczne, polityczne, kulturowe, religijne, naukowe, technologiczne, ekonomiczne, czy w końcu, ekologiczne.

W wykładzie online po raz kolejny wzięło udział stu nauczycieli, bibliotekarzy, studentów, uczniów.

📅 Terminarz wykładów:

17.01.2022 – dr Magdalena Kozak: Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości  ▶ relacja z wykładu

21.02.2022 - dr Jacek Poznański SJ: Ekologia: ideologia, moda, konieczność?

14.03.2022 - dr Jarosław Kucharski: Kłamstwa codzienne – spojrzenie etyczne.

25.04.2022 - mgr Jakub Pruś: Jak rozpoznawać i oceniać argumenty?

23.05. 2022 - dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK: Transhumanizm  ulepszanie człowieka, fikcja czy rzeczywistości?

06.06. 2022 - dr Robert Grzywacz SJ: Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie człowiek...  O różnych przejawach antropologicznego rozdźwięku między realną a deklarowaną hierarchią wartości.