IV Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych

ma zaszczyt zaprosić na

IV Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych,

które odbędzie się

w dniach 6-7 czerwca 2019 r.

Temat konferencji brzmi:

Czytelnik – użytkownik – klient.

Czy współczesny człowiek potrzebuje jeszcze biblioteki? Jaka powinna być dziś biblioteka, aby zaspokoić oczekiwania czytelników? Czy i jak powinna się zmieniać? Konferencja będzie próbą znalezienia odpowiedzi na szereg niełatwych pytań związanych z tym tematem:

• Kim są użytkownicy bibliotek w dobie kultury multimedialnej?
  • W jaki sposób cechy komunikacji wizualnej i multimedialnej wpływają na oczekiwania użytkowników wobec bibliotek, szczególnie w wymiarze usług świadczonych elektronicznie?
  • Kto odwiedza biblioteki najczęściej? Czy pod wpływem nowych zjawisk społecznych, ekonomicznych i technologicznych tworzą się nowe profile czytelników?
  • Jakie są oczekiwania użytkowników bibliotek? Czy współczesny czytelnik przenosi przyzwyczajenia wyniesione z rynku usług komercyjnych na oczekiwania wobec bibliotek? Wyniki badań.
  • Czy nowe rozwiązania i kanały komunikacji sprzyjają budowaniu relacji z czytelnikiem?
  • Jakie są preferencje i wybory czytelnicze współczesnych Polaków?
  • Jaki jest poziom zaspokajania potrzeb i satysfakcji klientów bibliotek?
  • Czy pojawienie się bibliotek w nowych miejscach przestrzeni publicznej – galerie, parki, dworce – zachęca do czytania i korzystania ze zbiorów? Doświadczenia praktyczne.
  • Jaki jest odbiór społeczny projektów bibliotecznych aktywizujących czytelnictwo? Relacje i sprawozdania.
  • Jaką rolę w rozwijaniu kompetencji czytelniczych pełnią rodzina i szkoła?
  • Czy wizerunek biblioteki wpływa na zainteresowanie jej usługami?
  • Jakie są przyczyny i konsekwencje absencji czytelniczej? Pomysły na jej przeciwdziałanie.
  • W jaki sposób biblioteki uwzględniają w swojej ofercie potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności?
  • Jak oferta zajęć organizowanych przez biblioteki dla najmłodszych dzieci wpływa na ich zainteresowanie czytaniem?

Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, obserwacjami, wynikami badań związanymi z współczesnym odbiorcą bibliotecznych usług i jego oczekiwaniami. Zadaniem biblioteki było zawsze zaspokajanie potrzeby informacji. Czego dzisiaj współczesny człowiek oczekuje od biblioteki, mając w kieszeni smartfon przepełniony informacjami, trzymając pod opuszkami palców świat dostępny w Internecie? W jaki sposób biblioteka może dostosować się do wymogów społeczeństwa sieciowego? Jak może stawać się partnerem młodego człowieka?

Gościem specjalnym naszej konferencji będzie Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na postawione pytania. Zapraszamy do Krakowa!

W imieniu Organizatorów
Anna Piotrowska