I Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych

Patronat honorowy
Patronat honorowy
previous arrow
next arrow
Shadow

Miejsce biblioteki pedagogicznej w zmieniającej się

przestrzeni edukacji i informacji

Kraków, 13–14 czerwca 2013 r.

 

Biblioteki pedagogiczne w Polsce to obecnie około 330 placówek. Proponowane wydarzenie będzie pierwszym w całości poświęconym ich funkcjonowaniu w zmieniającym się środowisku wiedzy i bibliotekarstwa.

Organizatorem i miejscem obrad jest, nie bez powodu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie - instytucja o ponad 90-letniej tradycji (1922 - rok założenia), jako jedyna z tego typu w Polsce posiadająca status biblioteki naukowej.

Celem głównym I Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych jest przyjrzenie się działalności bibliotek związanych z edukacją i kształceniem. Biblioteki wszystkich rodzajów w okresie ostatnich 20 lat przeszły niemałą rewolucję - nie tylko w zakresie cyfryzacji zasobów i elektronicznych katalogów ale również obsługi czytelników, których coraz częściej określa się mianem użytkowników lub klientów. Stały się także, nie tracąc swych pierwotnych funkcji, centrami kultury, podejmując działania wykraczające poza obowiązkowe. Tym samym zajęły ważne miejsce w szeroko pojętej kulturze związanej nie tylko z książką i czytelnictwem. Na Forum spróbujemy zatem zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez biblioteki pedagogiczne w zmieniającym się środowisku bibliotecznym i współpracą z innymi instytucjami. Przedstawimy zagadnienia nietypowe dla bibliotek tego rodzaju, czyli zbiory specjalne w księgozbiorach książnic pedagogicznych, ich wartość historyczną i stan badań. Przyjrzymy się także nowatorskim sposobom pracy z współczesnym czytelnikiem/użytkownikiem, także tym o specjalnych potrzebach. Omówimy przemiany, jakie zachodzą w tego typu placówkach przekształcających się w centra informacji edukacyjnej. Wskażemy specyfikę pracy bibliotek pedagogicznych oraz ich medialny i kulturotwórczy charakter.

Do udziału zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych interesujących się działalnością bibliotek pedagogicznych oraz pracowników tych placówek - praktyków tradycyjnych i nowoczesnych form działalności bibliotecznej.

Konferencja odbywać się będzie po raz pierwszy, jednakże mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w plan spotkań środowiska bibliotekarskiego i bibliotekoznawczego. Specjalną imprezą towarzyszącą będzie wizyta w Klinice Papieru Biblioteki Jagiellońskiej.

 

Organizatorzy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.